+420 554 219 043
sledujte nás
Poznejte krásy
našeho kraje!
Poznejte krásy
našeho kraje!
Poznejte krásy
našeho kraje!
Poznejte krásy
našeho kraje!
Poznejte krásy
našeho kraje!

Kam na výlet?

Možností je spousta. Přinášíme Vám ty nejnavštěvovanější.

Praděd - nejvyšší hora Jeseníků (1492 m. n. m.)

Praděd (německy Altvater; polsky Pradziad) je 1491 m vysoká hora v Hrubém Jeseníku, nejvyšší vrchol tohoto pohoří. Je to zároveň nejvyšší hora Moravy, Českého Slezska i Horního Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu Česka,[2] také druhou nejprominentnější a třetí nejizolovanější. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na slezské části vrcholu stojí 146,5 metrů (do roku 1993 měl 162 m) vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v ČR. Vrchol hory leží ve Slezsku, pod ním probíhá historická zemská hranice Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého, a okresů Bruntál (Malá Morávka, Vrbno pod Pradědem) a Šumperk (Loučná nad Desnou). Vrcholová stavba věže s restaurací má číslo evidenční 38 v Malé Morávce v okrese Bruntál. Na severním úbočí vrcholu je rozsáhlý mrazový srub Tabulové skály s unikátní květenou.

Sopky Nízkého Jeseníku

Je jedním z nejstarších geologických celků střední Evropy s pozůstatky sopečné činnosti. Je tvořen především prvohorními, kulmskými sedimentovanými horninami, spočívající na předchozích sedimentech a vulkanitech, vzniklých intenzívní sopečnou činností na dně devonského moře. Oblast Nízkého Jeseníku byla vždy známa těžbou barevných a drahých kovů. Sopečná činnost na území Nízkého Jeseníku Během třetihor byl v důsledku horotvorných procesů Nízký Jeseník vyzdvižen, zatímco oblast Hornomoravského úvalu a Kladska se propadla. Vzniklé zlomy zemské kůry pak umožnily sopečnou činnost a vytvořily se tak nejmladší sopky v Česku. Červená hora Velký Roudný Malý Roudný Uhlířský vrch Venušina sopka Poslední dvě byly v činnosti ještě v době starších čtvrtohor.

Hrad Sovinec

Sovinec (německy Eulenburg) je hrad ve stejnojmenné obci v krajině Nízkého Jeseníku asi 14 km jižně od Rýmařova ve směru na Uničov. Byl postaven na konci 13. století, později byl pozdně goticky a renesančně rozšířen; přestavby raně barokní (opevnění z let 1632–1643). Roku 1945 vyhořel. V těsném sousedství stojí empírový kostel ze čtyřicátých let 19. století. Hrad je od roku 1963 chráněn jako kulturní památka.[1] Hrad se objevil ve filmu Bathory.

Horské lázně Karlova Studánka

V krásné horské přírodě v centrální oblasti Hrubého Jeseníku leží lázně Karlova Studánka. Lázně se nachází poměrně daleko od veškerého průmyslu v přírodní chráněné krajinné oblasti. Proto je zde nejčistší vzduch v celé střední Evropě. Lázně Karlova Studánka leží v jedinečné překrásné přírodě, která láká k nádherným procházkám. Lázně Karlova Studánka vyniká krásným prostředím a malebnou přírodou v okolí.

Zámek v Bruntále

Zámek Bruntál, nacházející se v centru města Bruntálu, je jednou z nejvýznamnějších památek regionu. Okolo zámku netradiční dispozice tvaru kruhové výseče s trojúhelníkovým nádvořím s arkádami se rozkládá zámecký park. Na zámku se zachovalo cenné vybavení původních interiérů s bohatou obrazovou sbírkou, zbrojnicí a knihovnou. Dnes je sídlem regionálního muzea, jsou zde muzejní expozice a výstavní síně a konají se tady kulturní a společenské akce. V roce 1963 byl zámek prohlášen za nemovitou kulturní památku[1] a v roce 2002 byl zařazen mezi národní kulturní památky.[2]

Venušina sopka

Venušina sopka (643 m) je vyhaslá čtvrtohorní sopka nad obcí Mezina, jižně od Bruntálu. Na vrcholu je plochý kráter a boční krátery s lávovými jeskyněmi. Sopečnou činnost zde připomíná pouze červenohnědé zbarvení půdy. Dva lávové proudy míří severovýchodním směrem. Její vrch byl v minulosti zničen těžbou popelovin. Geologicky je sopka tvořena výlevnými horninami z nichž má největší zastoupení čedič čili bazalt, které jsou pokryty sopečnými vyvrženinami charakteru tufů a tufitů s výskyty tzv. „sopečných pum“. Venušina sopka je známá i mineralogicky, neboť se v čediči hojně nachází zelený nerost olivín.